Grčevi nisu bolest i uobičajena su pojava kod većine beba. Mogu se pojaviti već nakon prvih deset dana života bebe i umeju prilično da uplaše roditelje. Veliki broj beba između treće nedelje pa do kraja trećeg meseca ima neobjašnjive napade plača i bolove u stomačiću koji se prepoznaju po tome što skupe i podignu nožice ka stomaku, zgrče pesnice, zacrvene se u licu i bolno plaču. Grčevi se obično pojačaju u popodnevnim satima, ali se mogu pojaviti u bilo koje doba dana.
Neke od sledećih metoda će pomoći vama i vašoj bebi da lakše prebrodite ove teške trenutke:
- Posle svakog podoja pridignite bebu na rame kako bi podrignula i izbacila vazduh zadržan u stomaku.
- Pokušajte da bebu dojite u što uspravnijem položaju (ili makar kosom).
- Masirajte nežno bebin stomačić kružnim pokretima, u pravcu kazaljke na satu. To možete učiniti kad nastupi napad grčeva, ali i tokom dana, posle kupanja, i u bilo kom trenutku kada vam beba to dozvoli. Možete raditi i vežbice tako što ćete joj saviti kolena i blago ih podizati i pritiskati ih na bebin stomak nekoliko puta.
- Ponudite bebi između podoja Senjački čaj, a možete ga piti i vi. Dojilje mogu piti čaj od komorača, ali se isti ne preporučuje bebama mlađim od šest meseci. Postoje specijalni čajevi za dojilje u te svrhe, koji su prijatnog ukusa, pa možete njih isprobati.
- Stavite toplu pelenu (prepeglajte tetra pelenu i stavite je toplu na bebin stomačić); ili možete staviti zagrejani termofor u pelenu.
- Ponekad pomaže bliskiji kontakt: držite bebu uz sebe i pevušite joj tiho kako bi se beba osetila sigurno i zaštićeno.
- Izbegavajte hranu koja nadima, isključite kravlje mleko i mlečne proizvode iz vaše ishrane, grašak, pasulj, začine i svež luk.
- Ponekad pomaže promena mlečne formule ako se beba hrani na taj način.
- Neke bebe reaguju na promenu sredine, pa ih možete provozati kolima, izvesti u šetnju, ili šetati po stanu noseći je u naručju.
- Neke bebe umiruje sisanje, ali vodite računa o tome da ne preterate: često dojenje izaziva suprotan efekat, bebu umiruje da se nađe na majčinoj dojci, ali česti podoji podstiču grčeve. Pauza između dva podoja ne bi trebalo da bude kraća od dva sata.
Foto: Shutterstock